•  

  Akcie

  2020

  Boli sme v Jeseníkoch

  Tento rok nám zima nepriala dobrými snehovými podmienkami na bežky, tak sme vyrazili do Jeseníkoch. V termíne jarných prázdnin bolo našich 18 členov na zimnom zraze . Ubytovaní sme boli priamo v meste Jeseník. Pri príchode sme mali obavy, či si vôbec zabežkujeme. Ale Jeseníky nás nesklamali. Každý deň sme vyrážali spojmi za snehom a oplatilo sa. Strávili sme spolu 5 dní na bežkách v krásnom prostredí a pri dostatku snehu .

  Minibrigáda pri prístrešku

              Počas karantény sme nemohli organizovať svoje aktivity. Ale vandali nezaháľali. Prístrešok, ktorý sme postavili minulý rok nám niekto poškodil.  V rámci momentálnej situácie sme museli prístrešok spevniť a bolo potreba ho aj natrieť. Takže po uvoľnení opatrení sa zišlo niekoľko členov nášho oddielu, ktorí boli momentálne doma a  22.5.2020 sme tento prístrešok natreli.  Nechýbala po dlhšom čase družná nálada a opekačka. Dúfame, že prístrešok ako doposiaľ bude slúžiť turistom na oddych a relax. Počas pandémie sme videli, koľko turistov sa pri ňom zastavovalo, čo nás potešilo.

  Po stopách kpt. Kvitinského – 43. Ročník

  43. ročník zimného turistického pochodu sa uskutočnil v dňoch 8. a 9. februára 2020. Akciu organizoval ako každoročne klub turistov Slovenský raj v Spišských Tomášovciach.  Akcie sa zúčastnilo 54 turistov.

  Pochod  sa začal v sobotu 8. 2. 2020 ráno v reštaurácii v Spišských Tomášovciach registráciou účastníkov .Cieľom pochodu boli Klauzy. Nakoľko neboli vhodné snehové podmienky, všetci účastníci sa vydali pešo smerom – Spišské Tomášovce – Čingov – Lesnica – Matka Božia  –sedlo nad Klauzami – Klauzy. Hlavne pre mladších účastníkov bolo veľkým zážitkom vystúpiť na Matku Božiu, kde boli noví členovia nášho oddielu  po prvý raz. Počasie nám prialo, z tohto vrcholu sme mali pekné výhľady.

  Tak ako každoročne na účastníkov čakal chutný guláš, bohatá tombola od viacerých sponzorov a vatra. Niektorí účastníci sa večer vrátili domov. V nedeľu sa turisti  za krásneho počasia vydali naspäť do Spišských Tomášoviec, kde sa uskutočnilo vyhodnotenie.

  Zimný pochod "Po stopách kpt. Kvitinského"

  Nestorom zimného pochodu Po stopách kpt. Kvitinského bol Ján Kupčík. Prvý ročník z 18. a 19. februára 1978 registroval 39 účastníkov. Trasa prvého dňa: Sp. Tomášovce – Čingov – Kolísky – Sedlo nad Klauzou – Klauzy. Po prenocovaní na chate s občerstvením a táborákom druhý deň pokračoval trasou: Klauzy – Dlhá dolina – Gladská cesta – Glads bývala horáreň – Malá Poľana – Kláštorisko.

  Kompletnú históriu a činnosť KST Slovenský raj Spišské Tomášovce predstavuje autor Peter Špic v monografii obce Spišské Tomášovce (str. 322-332), ktorá vyšla v roku 2017.

  Fotografia z 1. ročníka Po stopách kpt. Kvitinského.


  Ročníky akcie "Po stopách kpt. Kvitinského"

  2011

  KST Spišské Tomášovce organizoval v dňoch 5. – 6. februára 2011 už 34. ročník lyžiarskeho prechodu Slovenským rajom pod názvom „Po stopách kpt. Kvitinského“.

  Prechod po stopách V. A. Kvitinského – 34. ročník, 5. a 6. februára 2011
  Tento ročník sa od predošlých trochu líšil trasou pochodu, ako aj skorším termínom konania, pretože sme chceli využiť dobré snehové podmienky. Pochodu sa zúčastnilo celkom 44 účastníkov, pričom štyria absolvovali len prvý deň. Zraz bol, ako v minulých ročníkoch, v ubytovni Hornád. Odtiaľ nás autobus odviezol do Stratenej, kde bol štart sobotnej časti pochodu. Lyžiari si zvolili trasu okolo Vrábľovského potoka, pešia skupina išla inou trasou a to od Stratenskej píly. Obidve skupiny sa stretli na chate na Geravách, kde bolo pripravené malé občerstvenie. Po občerstvení a spoločnej fotke sa skupiny zase rozdelili. Lyžiari si zvolili červenú značku smerom na Glackú cestu, potom okolo Bieleho potoka zišli na Klauzy. Pešia skupina kráčala smerom na Predný Hýľ, odtiaľ do sedla nad Klauzami a na Klauzy.

  Na chate na Klauzoch prebehol po večeri tradičný program. Dôležitého bodu sa ujal, ako vždy, dlhoročný predseda a t. č. čestný predseda KST Spišské Tomášovce Ján Kupčík, ktorý pripomenul osobnosť kapitána V. A. Kvitinského a jeho činnosť na našom území počas SNP. Po krátkej diskusii sme vonku pri chate slávnostné zapálili vatru. Nasledovala tombola a voľná zábava. Do tanca zahral na harmonike pán Stašík.

  V nedeľu ráno sa účastníci spoločne vydali na spiatočnú cestu, ktorá viedla cez sedlo nad Klauzami, Tiesninu, Lesnicu a Čingov do Spišských Tomášoviec, kde v reštaurácii prebehlo vyhodnotenie a ukončenie akcie.

  Na záver treba skonštatovať, že pochod sa vydaril. Treba poďakovať organizátorom, najmä Pavlovi Skladanovi a P. Bendíkovi. Tiež chceme poďakovať sponzorom, ktorí na zorganizovanie akcie prispeli: JRD Smižany poskytlo klobásu a mäso na guľáš, pán Michal Orolín zabezpečil naftu, pán Ing. Bečárik zasponzoroval autobus a pán František Tripšanský sa postaral o ceny do tomboly.

  Ďakujeme aj „technickej“ skupine, ktorá pripravila a vykúrila chatu. Boli to: L. Cvengroš starší, A. Kovalčík, F. Michna, J. Valovič, J. Valenčík, T. Stašík, J. Frankovič, Š. Valluš, traktorista M. Hojnoš a v neposlednom rade hlavný kuchár pán Jozef Kostelník, ktorému ďakujeme za výborný guľáš. Už teraz sa tešíme na budúci ročník. (Text a foto: Jaroslav Kupčík)


  2012

  11. - 12. február 2012: 35. ročník po stopách kpt. Kvitinského
  Jubilejný ročník prebehol v husto zasneženom prostredí Slovenského raja. Trasa: Spišská Nová Ves /osobný vlak/ - Spišské Tomášovce prezentácia 7:00 h – 9:15 h /BUS/ – Grajnár – Zadný Hýľ – Predný Hýľ – Geravy - Klauzy
  Trasa 12.02.2011: Klauzy – Glac – Kláštorisko – Spišské Tomášovce /osobný vlak/ - Spišská Nová Ves. Dĺžka trasy 35 km.

  Za fotografiu ďakujeme organizátorom.


  2013

  Pre výdatnú snehovú pokrývku sa 36. ročník konal v marci, konkrétne 2. a 3. marca 2013.


  2015

  Po stopách kpt. Kvitinského – 38. ročník.
  38. ročník zimného turistického pochodu sa uskutočnil v dňoch 7. a 8. februára 2015. Akciu organizoval, ako každoročne, klub turistov Slovenský raj v Spišských Tomášovciach.  Akcie sa zúčastnilo 28 turistov. Tohtoročná nižšia účasť bola spôsobená zrejmá chrípkou.
  Akcia sa začala v sobotu 7. 2. ráno v reštaurácii v Spišských Tomášovciach registráciou účastníkov od 8: 30. Na pochod sa vyrážalo o 9:30, cieľ pochodu: Klauzy. Účastníci mohli pochod absolvovať pešo, alebo na lyžiach, podľa vlastného výberu. Obidve skupiny, bežkári aj pešiaci, vyrazili po trase Spišské Tomášovce – Čingov – Lesnica – sedlo nad Klauzami -  Klauzy. Celý deň bolo nádherné zimné počasie, sneh, iba pár stupňov pod nulou, svietilo slnko a nefúkal vietor.

  Po príchode na chatu na Klauzy čakala na turistov vykúrená chata, za čo treba poďakovať technickej čate,  a na uvítanie čaj s rumom a výborný guľáš. Večer sa účastníci mohli zabaviť a zaspievať si pri  vatre, ktorá bola zapálená po zotmení a keď dohorela, voľná zábava pokračovala v spoločenskej miestnosti asi do polnoci.

  Na cestu naspäť na druhý deň sa vyrážalo ráno o pol desiatej. Počasie bolo stále priaznivé, aj keď od rána snežilo a chvíľami bola trochu hmla, ale po poludní sa na pár chvíľ ukázalo aj slnko. Do sedla nad Klauzami šli všetci po rovnakej trase, odtiaľ peší turisti pokračovali naspať po lesnej ceste smerom na Lesnicu a na Čingov, zatiaľ skupina bežkárov odbočila na dedinský chodník a pokračovala smerom ako na Peklisko. Po pár kilometroch ale zišla dole do Harichovskej dolky a pripojila sa opäť na lesnú cestu smerom na Lesnicu,  Čingov a do Spišských Tomášoviec, kde v reštaurácii bol cieľ nedeľného pochodu a kde o 14.30 bola akcia vyhodnotená a ukončená.

  Záverom treba poďakovať organizátorom akcie, predsedníctvu KST Slovenský raj a technickej čate, ktorá mala na starosti zázemie.  38. Ročník pochodu „Po stopách kapitána Kvitinského“ sa vydaril k spokojnosti účastníkov. (Krátku správu spracoval Jaroslav Kupčík, ktorý poslal aj fotodokumentáciu.)


  2016

  Po stopách kpt. Kvitinského – 39. Ročník.

  39. ročník zimného turistického pochodu sa uskutočnil v dňoch 6. a 7. februára 2016.
  Prechod po stopách kpt. Kvitinského sa uskutočnil v dňoch 6. a 7. februára 2016 v Slovenskom raji. Akciu organizoval, ako každý rok, KST Slovenský raj v Spišských Tomášovciach. Pochodu sa zúčastnilo 20 turistov. Na zabezpečení akcie sa podieľalo deväť členov KST.

  Pochod sa mohol uskutočniť len ako peší, keďže tohoročná zima bola skúpa na sneh. Avšak počasie sa vydarilo a oproti minulému ročníku bolo vylepšenie – autobus, vďaka ktorému bolo možné zmeniť trasu pochodu. Akcia sa začala v sobotu ráno 6. februára v reštaurácii v Spišských Tomášovciach registráciou účastníkov. O 9.30 účastníci nastúpili do autobusu, ktorý ich odviezol na Stratenskú pílu, odkiaľ sa asi o 10.45 vyrážalo na samotný pochod. Trasa viedla najprv  po červenej popri Hnilci a potom po lesnej ceste a po žltej značke na Geravy. Tam si účastníci urobili prestávku na občerstvenie v horskom hoteli Geravy a potom vyrazili po zelenej značke smerom na Klauzy. Cestou využili príležitosť a na Veľkej poľane odbočili na Červenú skalu, z ktorej sa mohli pokochať krásnym výhľadom na kopce a doliny Slovenského raja. Bolo vidieť Kláštorisko, Hornádsku kotlinu a Vysoké Tatry. Turisti potom pokračovali po zelenej na Predný Hýľ a na Klauzy, kde dorazili asi o 16.30.

  Na chate na Klauzoch bol na privítanie pripravený teplý čaj a výborný guľáš. Po zotmení sa konal hlavný bod večerného programu – večer s harmonikou a spevom pri partizánskej vatre, pričom na úvod zaznela Partizánska. Vatru slávnostne zapálil pán Michal Orolín. Keď vatra dohorela, večer pokračoval v chate zábavou a spevom pri harmonike, na ktorú výborne hral pán Stašík.
  Na druhý deň asi o 9.30 sa účastníci pochodu vybrali na spiatočnú cestu do Spišských Tomášoviec. Trasa viedla po zelenej do sedla pod Turníkom, cez Tiesninu, popri Lesnici k Hornádu a na Čingov. Pochod sa skončil v Spišských Tomášovciach, kde v miestnej reštaurácii sa po 14 h konalo vyhodnotenie akcie.

  Usporiadatelia ďakujú všetkým sponzorom, ktorí svojimi príspevkami pomohli pri usporiadaní akcie. Zvláštne poďakovanie si zaslúžia členovia KST, ktorí sa podieľali na technickom zabezpečení akcie, deň dopredu vykúrili chatu, nachystali vatru a navarili guľáš. Boli to: Jozef Kostelník, František Tripšanský, Jozef Valenčík, Jozef Valovič, Anton Kovalčík, Matej Ďuriška, Ján Frankovič, Jozef Frankovič a Jozef Michna.

  Text spracoval Jaroslav Kupčík.


  2017

  Jubilejný 40. ročník sa konal v dňoch 11. - 12. február 2017.


  2018

  Po stopách kpt. Kvitinského – 41. ročník.

  41. ročník zimného turistického pochodu sa uskutočnil v dňoch 10. a 11. februára 2018. Akciu organizoval, ako každoročne, klub turistov Slovenský raj v Spišských Tomášovciach.  Akcie sa zúčastnilo 49 turistov.
  Akcia sa začala v sobotu 10. 2. ráno v reštaurácii v Spišských Tomášovciach registráciou účastníkov od 8: 30. Na pochod sa vyrážalo o 9:30, cieľ pochodu: Klauzy. Účastníci mohli pochod absolvovať pešo, alebo na lyžiach, podľa vlastného výberu. Obidve skupiny, bežkári aj pešiaci, vyrazili po trase Spišské Tomášovce – Čingov – Lesnica . Peší turisti pokračovali po ceste do sedla nad Klauzami -  Klauzy. Bežkári odbočili pri Hrubej jedli do Harichovskej dolky a cez Peklisko sa tiež dostali do sedla nad Klauzami a do Klauzov.

  Tak ako každý rok na účastníkov čakala vykúrená ubytovňa, chutný guláš , tombola a večer vatra.

  Peší turisti sa druhý deň vybrali po rovnakej ceste do Spišských Tomášoviec, bežkári sa vybrali cez Bikárku a Kláštorisko. Všetci sa stretli na vyhodnotení v reštaurácii bol cieľ nedeľného pochodu .


  2019

  Po stopách kpt. Kvitinského – 42. ročník.

  42. ročník zimného turistického pochodu sa uskutočnil v dňoch 9. a 10. februára 2019. Akciu organizoval ako každoročne klub turistov Slovenský raj v Spišských Tomášovciach.  Akcie sa zúčastnilo 44 turistov.

  Akcia sa začala v sobotu 9. 2. 2019 ráno v reštaurácii v Spišských Tomášovciach registráciou účastníkov od 8: 30. Na pochod sa vyrážalo o 9:30, cieľom pochodu boli Klauzy. Nakoľko neboli vhodné snehové podmienky, všetci účastníci sa vydali pešo smerom – Spišské Tomášovce – Čingov – Lesnica – Kolísky – Jabloň – sedlo nad Klauzami – Klauzy. Hľavne pre mladších účastníkov bolo veľkým zážitkom vystúpiť na vrchol Jablone ( 988 m.nm), kde bola väčšina účastníkov po prvý raz. Táto trasa bolo zvolená z bezpečnostných dôvodov, nakoľko turistické chodníky v Slovenskom raji boli v tomto čase veľmi zľadovatené.

  Tak ako každoročne na účastníkov čakal chutný guláš, bohatá tombola od viacerých sponzorov a vatra. V nedeľu sa účastníci vydali naspäť do Spišských Tomášoviec popri Tomášovskej Belej a cez Tomášovský výhľad do Spišských Tomášoviec., kde sa uskutočnilo vyhodnotenie.

  Úradné hodiny

  Obecný úrad -pokladňa, podatelňa

  Pond. 08:00 - 11:30 13:00 - 14:30
  Utor. 08:00 - 11:30 13:00 - 14:30
  Str. 08:00 - 11:30 13:00 - 16:30
  Štv. 08:00 - 11:30 13:00 - 14:30
  Piat. 08:00 - 11:30

  Stavebný úrad

  Pond. 08.00 - 11:30 13:00 - 15:45
  Utor. 08.00 - 11:30 13:00 - 15:45
  Str. 08.00 - 11:30 13:00 - 15:45
  Štv. 08.00 - 11:30 13:00 - 15:45
  Piat. nestránkový deň

  Fotogaléria

  Kalendár

  Počasie

  Počasie Spišské Tomášovce - Svieti.com