História vzniku

Na Čingove, na Chate kpt. Nálepku, z podnetu predsedu okresného výboru turistiky Andreja Hrica sa 27.12.1973 uskutočnila zakladajúca členská schôdza. Zúčastnili sa jej vtedajší náčelník horskej služby Silvester Višňovský, Ing. Karol Hric, správca rekreačných zariadení a okresný predseda turistického zväzu Andrej Hric. Za ich pomoci a usmernení prebieha schôdza a volí sa výbor v zložení: predseda Jozef Valenčík, podpredseda Ján Knuteľ, tajomník Jozef Bendík, pokladníčka Terézia Valenčíková a ďalší členovia Teodor Tripšanský, Leonard Chovan, Mária Špicová a Peter Špic. Po necelom roku existencie turistického oddielu sa za člena prihlásil aj Ján Kupčík. Predsedom bol Jozef Valenčík, podpredsedom Ján Kupčík, tajomníkom Jozef Bendík a pokladníčkou Mária Špicová.

V roku 1979 bol oddiel turistiky prijatý za kolektívneho člena CHKO Slovenský raj. Turistický oddiel Spišské  Tomášovce do roku 1981 patril medzi najlepšie na Slovensku a dosahoval úspechy aj vo vysokohorskej turistike. V roku 1981 sa mení názov aj zastrešenie. Odteraz už nie OT pri TJ Družstevník Sp. Tomášovce, ale Klub slovenských turistov Slovenský raj Spišské Tomášovce. V roku 1989 má klub 32 členov. 20. výročie si pripomenuli na výročnej schôdzi, ktorá sa konala 26.12.1993. Predsedom bol Ján Kupčík, podpredsedom Jozef Valenčík, tajomníkom Ladislav Cvengroš, pokladníkom Jozef Kostelník.

V roku 2003 sa znovu zakladá turistický oddiel mládeže (TOM) pri KST Slovenský raj pod vedením Jána Kupčíka.